Şark Hanı Görmeden Olmaz

ŞARK HAN'I GÖRMEDEN OLMAZ

 

"İstanbul'u biliyorum" diyebilmek için görmeniz gereken önemli yerlerden biri Eminönü / Tahtakale civarıdır. Eminönü, "Tarihi Yarımada","Sur" içinde Bizans döneminden bu yana en önemli iş merkezlerinden biridir. Bizans döneminden itibaren önemli bir gümrük limanı olan Eminönü, Osmanlı döneminde Deniz Gümrüğü ve Gümrük Eminliği'nin bulunduğu merkezdi. Aşağıda kısaca tarihsel geçmişine değineceğimiz Eminönü'nde gezinti yapmadan önce, bölgenin tarihsel geçmişini bilmek gerekmektedir.

Eminönü'nün Bizans döneminde kıyı ve liman bölgesi olduğu, “Neorin Kapısı” (Bahçe Kapısı) ile “Porta Drungari” (Odun Kapısı) arasında kurulduğu anlaşılmaktadır. Byzantion’un da bugünkü Topkapı Sarayı çevresi ile Sarayburnu ve Sirkeci bölgesinde olduğu sanılmaktadır. Sirkeci Garı’nın bulunduğu kesimin ise, sonradan dolduğu bilinmektedir. 10. yüzyıldan sonra Cenevizliler, Pisalılar gibi Latin kolonileri, Eminönü-Sirkeci civarında imtiyazlı bölgeler elde edip buralara yerleşerek kendi ticaret iskelelerini kurmuşlardır.

Keza, Yeni Cami’nin hemen arkasında bulunan Bahçekapı semti de adını, İstanbul’un deniz surlarının Haliç ağzına açılan kapılarından biri olan “Bahçe Kapısı”ndan almaktadır. O dönemlerde bu kapının çevresindeki nüfusun çoğunluğunu Museviler oluşturduğundan, kapıya “Porta Hebraica” ya da “Porta Judeca” denilmiştir. Osmanlı döneminde ise, Çıfıt Kapısı (Şuhut Kapısı) olarak adlandırılmıştır. Bizans Dönemi'nde bu kapının yakınında bir kule olduğu, Haliç’in ağzına gerili zincirin bir ucunun kuleye, diğer ucunun da Galata Kulesi’ne bağlı bulunduğu rivayet edilmektedir. Kapının yerinin bugünkü Yeni Cami arkasında Arpacılar Caddesi üzerinde olduğu sanılmaktadır.

Eminönü/Tahtakale/Mercan taraflarını gezdiğinizde Şark Han'a mutlaka uğramanızı öneririz.

Şark Han neresidir? Şark Han, Mercan Yokuşu'nu çıktığınızda karşınıza çıkan bir mekandır. Şark Han'a ulaşmak için Mercan Yokuşu'na gitmeniz yeterli kime sorsanız gösterir. Dışarıdan bakıldığında küçük görünen bu Han, içine girdiğinizde büyüklüğü karşısında şaşıracağınız ve zevkle gezebileceğiniz bir iş merkezidir. Şark Han'a girdiğinizde zemine doğru beş katı ile birlikte ele aldığınızda yedi kattan oluşmaktadır. Şark Han'da yaklaşık 150 işyeri bulunmaktadır. Şark Han'a gitmeyenlerin "Şark Han'a gidip de ne olacak, ıvır zıvır mı alacağım?" demesi anlaşılır gözükse de, Şark Han'a adım attıkları anda, bu düşüncelerinin doğru olmadığını anlayacaklardır.

 

Hediyelik eşya hanı olarak geçse de Şark Han'ın içerisinde bulamayacaklarınızı bile bulabilirsiniz. Makyaj takım çantalarından, sepetlere, tepsilerden, dekoratif saatlere, dekoratif objeler ve akla gelebilecek her şeyi bulabileceğiniz çok büyük bir iş mekanı. Abartıyoruz sanmayın, Şark Han'ın işyerlerini ayrıntıları ile birlikte gezip görebilmek için bir gününüz yetmeyebilir. Şark Han'ın tamamını gezemeseniz bile, olabildiğince fazla dükkanı gezip ürünleri görebilme, fiyatları karşılaştırma şansınız bulunmaktadır. 

 

 Hediyelik eşya, bebek süsleri, mevlüt, söz-nişan, nikah, kına, sünnet ve düğün hazırlıkları, kap kacak dahil aklınıza gelebilecek her şey Şark Han'da mevcuttur. Züccaciye, hediyelik, aksesuar, mutfak-banyo aksesuarları derken Şark Han'da kendinizi kaybedebilirsiniz. Çok meşhur bir han olan Şark Han'da yerli ürünlerin dışında ithal ürünleri de bulma şansına sahipsiniz. Üstelik fiyatlar oldukça uygun. Toptan fiyatına alışveriş yapıyorsunuz.

İstanbul'da değilim uzaklardayım, oraya gidemiyorum diyorsanız üzülmeyin. Şark Han esnaflarından bir kısmından, web sayfası üzerinden e-ticaret yapabilirsiniz. Siparişleriniz en kısa sürede elinizde olacaktır.

Şark Han'a uğrarsanız ellerinizde poşetler ile yola çıkacağınızdan eminiz.

 

Yorum Bırak

Note: HTML is not translated!
    Kötü           İyi