Nikah Hazırlıkları ve Nikah Şekerlerinin Önemi

NİKAH HAZIRLIKLARI VE NİKAH ŞEKERLERİNİN ÖNEMİ

Aile toplumlarda çok önemli bir kurum. Aile yapılanmasının oluşturulabilmesi için aşılması gereken bir çok nokta var. Sevdalı yüreklerin aile oluşturmak üzere birlikteliklerinin sağlanabilmesi için geçilmesi gereken önemli aşamalardan biri de "nikah"tır.

Mutluluğa koşan çiftlerin aile yuvasını kurarken imzaları nikah törenlerinde atarlar. Bu yanı ile nikah törenleri, evliliğe adım atan çiftler kadar, aileleri ve yakın arkadaş çevreleri açısından da ortak sevinç günüdür. Tek başına bu yanı ile ele alındığında bile nikah hazırlıklarını hafifsemek büyük yanılgı olur. Nikah hazırlıklarını ciddiyetle ele almak, önemsemek zorundayız.

Evlilik aşamasında, yerine getirilmesi gereken geleneksel adetlerden biri de nikah şekeri sunumudur. Evlenen çiftlerin davetlilere nikah gününde hatıra sunması adetlerimiz arasındadır. Bu açıdan düşünüldüğünde, evlenen çiftlerin, yaşamlarında asla unutamayacakları bu çok önemli günün paylaşımı karşılığında, davetlilerine teşekkürlerini sunma yollarından biri 'nikah şekeri'dir. Nikah şekeri alımı da davetiye, düğün salonu, gelinlik, balayı gibi, en başta düşünülmesi gereken konulardan biridir. Nikahınıza gelmiş olan konuklarınıza bu özel günün anısı olarak vereceğiniz nikah şekeri, belki de bir ömür boyu salonlarının vitrinlerinde yer alacak ve nikah şekerinize baktıkça sizi anacaklardır. Nikah şekeri kavramı dönemler değiştikçe kendi dönemine uygun değişiklikler de yaşandığından, nikah şekerini belirlenmiş kalıplar içinde düşünmemeliyiz.

 

NİKAH  ŞEKERİ  BÜTÇESİ

Nikah/düğün hazırlıkları sırasında tüm ayrıntılarla ilgilenirken sıra nikah şekerlerine gelir. Konuklarınıza sunacağınız ikramlar düğün sahibi aileler için de çok önemlidir. Ancak nikah şekeri ve diğer hazırlıkların karşılığının ailelerin bütçesine yükleyeceği miktar da sunumlar kadar önem taşır. Kullanılacak objelere ve malzemelere göre beğenilerinize uygun pek çok seçeneğe sahipsiniz. Beğenilerinize uygun seçeneklerin nikah/düğün masraflarına hesaplarınızın dışında yük bindirmemesi için, en uygun alternatifleri bulmak önemlidir. Konuyla ilgili firmalara gittiğinizde bütçenize uygun ekonomik fiyatları bulma şansınız var.

Diğer yandan, İstanbul içi veya dışında olmanızın da çok fazla önemi yoktur.  Teknolojik gelişmeler bizlere e-ticaret yöntemini kullanma fırsatını yaratmış durumdadır.  Nikah şekeri firmalarının web sayfalarını ziyaret ederek aradığınız ürünleri arayıp bulabilme, e-ticaret yöntemi ile sipariş verebilme olanağınız da bulunmaktadır.


NİKAH ŞEKERİ SİPARİŞİ İÇİN GEÇ KALMAYIN

Eğer yapacaksanız kına, nikah veya düğünden önce gerekli siparişleri gecikmeye uğramadan vermelisiniz. Bunların tamamının yapılması hiç de kolay değildir. Dolayısıyla o kadar işin arasında bazı noktaları ihmal edip son güne bırakmanız aksiliklerin davetçisi olacaktır.

Nikah şekeri siparişi, nikah veya düğün tarihinden 3-4 hafta önce verilmelidir.
 Genel olarak çiftler düğün günlerini aldıklarında davetiye ile nikah şekeri siparişini de verirler.

 

NİKAH ŞEKERİ ÇEŞİTLERİ

Nikah şekerleri çok çeşitlidir. Vanilyalı, çikolatalı, beyaz, gümüş, renkli bademlerden ya da sadece çekirdek şekerlerden olabileceği gibi, lavanta ve kurutulmuş güzel kokulu otlardan da hazırlanmaktadır. Nikah şekerlerinin hatıra objelerle birleştirilerek çok daha anlamlı hale getirilebilmektedir. Bu ikramlardan herhangi biri kullanılarak yapılabilecek obje sayısı her geçen gün eklenenlerle birlikte ele alınırsa sınırsızdır denebilir.

Geçmişte evlenecek çiftler kendilerine sunulabilen belli sınırlar içinde modellerden seçmek zorunda kalıyorlardı. Günümüzde ise, hem iç piyasada yaşanan gelişme, hem de özellikle daha çok ithal malzemelerin ve objelerin kullanımı ile sonsuz sayıda seçenekle karşı karşıyalar. Örneğin; eskiden kuru çiçekler ile yapılan klasik buketlerin yerini şimdilerde, çeşitli yerli ve ithal yapay çiçeklerle ve simli, taşlı, renkli boncuklu dallar, fiyonklarla hazırlanabilen eğlenceli, zengin süslemeli modellere bırakmış durumda.

Özellikle son zamanlarda kullanılan objelerin bir kısmını şöyle sayabiliriz; çeşitli gelin-damat bibloları, deniz kabukları, güncel konseptlerden kelebekler, gümüş objeler, kristal hediyelik objeler, resim çerçeveleri, porselen, karton, ahşap, kutular, melekler, keseler, sevimli oyuncaklar, buzdolabı mıknatısları, anahtarlıklar, açacaklar, çeşitli renkli ve kokulu mumlar, sabunlar...
Formun Altı


 NİKAH ŞEKERİ NİÇİN ÖNEMLİDİR

 

Nikah şekerlerinin uzun süre saklanabilir cinsten olması büyük avantaj sağlar.
Nikah şekerleri günümüzde lavantalı modeller şeklinde de dizayn edilmektedir.
Nikah şekerleri misafirlerinize bir hatıra olarak verildiğinden önem taşır.

Nikah şekerlerinin nikaha gelen davetlilere verildiğinden, zevkinizi yansıtması gerekir.
Nikah şekerlerinin davetiyenizle uyumlu bir şekilde hazırlanmasına dikkat etmelisiniz.
Nikah şekerleriniz dağıtılırken süslemeli bir sepet veya şirin bir kutu içinde olmasını unutmayınız.
Nikah şekerlerinizin dağıtımı için aileden yaşı uygun çocuklar ile gençleri görevlendirebilir, onları da sevincinize ortak edebilirsiniz.
Nikah şekerlerinizin siparişini en az iki hafta önceden vermelisiniz.
Nikah şekerlerinizin sayısı dağıtılan davetiye sayısından %50 daha fazla olmalıdır.
Nikah şekerlerinizin zengin renklerde olması davetlilerin sevdiği renge yönelmesini de sağlayacaktır.
Nikah şekeri üretimi sizin hoşlandığınız beğenilerinize özel yapıldığından önem vermelisiniz.
Nikah şekerlerinizden artanları evinizde hoş bir süsleme malzemesi olarak kullanabilirsiniz.

 

Yorum Bırak

Note: HTML is not translated!
    Kötü           İyi