Şark Hanı Görmeden Olmaz

ŞARK HAN'I GÖRMEDEN OLMAZ "İstanbul'u biliyorum" diyebilmek için görmeniz gereken önemli yerlerden biri Eminönü / Tahtakale civarıdır. Eminönü, "Tarihi Yarımada","Sur" içinde Bizans döneminden bu yana en önemli iş merkezlerinden biridir. Bizans döneminden itibaren önemli bir gümrük limanı olan Eminönü, Osmanlı döneminde Deniz Gümrüğü ve Gümrük Eminliği'nin bulunduğu merkezdi. Aşağıda kısaca tarihsel geçmişine değineceğimiz Eminönü'nde gezinti yapmadan önce, bölgenin tarihsel geçmişini bilmek gerekmektedir. Eminönü'nün Bizans döneminde kıyı ve liman bölgesi olduğu, “Neorin Ka..

Read more

Tarihi Yarımada ve Suriçi

TARİHΠYARIMADA ya da SURİÇİ"Tarihî Yarımada" ya da "Suriçi"; Haliç, İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi ile çevrili olan; İstanbul şehrinin ilk kurulduğu ve geliştiği bölgenin adıdır. Tarihî yarımada ilk yerleşim yeri olarak MÖ 685 yılında Yunanlılar tarafından Byzantion adıyla kurulmuştur. Tarih boyunca yarımada değişik adlarla anılmış; 1453sonrasında ise Dersaadet ve İstanbul gibi adlarla anılmıştır.Bölgenin "Tarihî Yarımada" olarak adlandırılmasının bir diğer nedeni ise, içinde sayısız tarihî eser bulundurmasıdır. "..

Read more

Nikah Hazırlıkları ve Nikah Şekerlerinin Önemi

NİKAH HAZIRLIKLARI VE NİKAH ŞEKERLERİNİN ÖNEMİ Aile toplumlarda çok önemli bir kurum. Aile yapılanmasının oluşturulabilmesi için aşılması gereken bir çok nokta var. Sevdalı yüreklerin aile oluşturmak üzere birlikteliklerinin sağlanabilmesi için geçilmesi gereken önemli aşamalardan biri de "nikah"tır. Mutluluğa koşan çiftlerin aile yuvasını kurarken imzaları nikah törenlerinde atarlar. Bu yanı ile nikah törenleri, evliliğe adım atan çiftler kadar, aileleri ve yakın arkadaş çevreleri açısından da ortak sevinç günüdür. Tek başına bu yanı ile ele alındığında bile nikah hazırlıklarını haf..

Read more

Kına Gecesi

İlk bakışma, ilk kıvılcım, ilk tanışma, onca zaman, unutulmaz anlar, anılar, paylaşımlar… Sonra mı? Sonrasında arzu edilen mutlu son: birlikte bir hayata ve daha mutlu, daha unutulmaz anlara birlikte şahit olmak adına yapılan evlilikler. Peki ya öncesi?Evlenecek olan çiftlerin evlilik öncesinde büründüğü büyük telaş ve hazırlık evresi, dışarıdan zor görünse de, çoğu zaman oldukça keyifli bir dönem. Özellikle evlilik öncesi adımlardan olan kına gecesi; gelin adayının en güzel vakit geçirdiği unutulmaz anlarından biri.Gelin adaylarına sesleniyoruz: Çok büyük masraflar yapmadan, kına gecenizi unu..

Read more

Bebek Hediyeleri

Çocuklar dünyanın en masum varlıklarıdır. "Hoşgeldin bebek yaşamak sırası sende" dediğimiz bebeklerimiz yaşama ilk adımlarını attıkları andan itibaren bulundukları yere huzur saçarlar. Kucaklayan insanlara yaşamı sevdirirler. Kokularıyla insanları bir nebze olsun hayatın koşuşturmasından ve telaşından uzaklaştırırlar. Bebeklerle ve çocuklarla vakit geçirmek hayatı durdurmak gibi olur bazen. Çünkü onların masumluğu her insanı biraz dizginler, durulmasını ve hayata bambaşka bir pencereden bakmasını sağlar. Onların nefes alıp verişini dinlemek dünyayı ve yaşamı anlamayı sağlar. İnsan umutsuzsa bi..

Read more